Vuoden 2013 tutoreille

Jyväskylän yliopiston opiskelijatutoreiden koulutuksen järjestää JYY. Tälle sivulle päivitetään tietoa syksyn 2013 tutoreille.

Vastauksia kysymyksiin tutorointiin liittyen: koposihteeri(a)jyy.fi ja sosiaalisihteeri(a)jyy.fi. Sihteerit ovat tavattavissa Ilokivellä ja auttavat mielellään kaikissa tutorointiin liittyvissä asioissa. Voit esittää kysymyksiä myös Übertutorille, joka tietää kaikesta kaiken.

Tärkeitä päivämääriä

Kevät 2013

Syksy 2013

Syksyn infojen varaamiset

Tähän tulee ohje tutorien itse varattavien infojen varaamiseksi. Infot ovat IT-palveluiden info, kirjastoinfo ja JYYn info (ja tarvittaessa opintotuki-info). Tutorit varaavat ryhmilleen sopivat ajat. Infoja on kolmella ensimmäisellä viikolla.

Perustietoa tutoreille

Syksyn ja uusien opiskelijoiden saapumisen lähestyessä tutoreiden kannattaa aloittaa toiminnan suunnittelu, jonka osana yhteistyö oman laitoksen henkilökunnan ja muiden tutoreiden kanssa on hyvin suositeltavaa. Syksyn suunnittelussa voi käyttää apuna tutorleirin koulutusten dioja ja alla olevaa ohjeistusta tapaamisten järjestämiselle.

Kaikilla tutoreilla tulee olla perustiedot yliopisto-opiskelusta, opiskeluympäristöstä ja opiskelun edellytyksistä. Kaikkea ei tarvitse tietää itse, mutta pitää osata etsiä tietoa ja kyetä ohjaamaan fuksit oikean tiedon äärelle. Internetistä löytyy paljon tutorille hyödyllistä tietoa ja ainakin oman laitoksen verkkosivuihin kannattaa tutustua perusteellisesti. Seuraavat linkit tarjoavat hyödyllistä perustietoa tutoreiden hyödynnettäväksi.

Opintoasiat

Sosiaaliasiat

Opiskelijaelämä ja opiskeluympäristö

Tutoroppaita ja linkkejä

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*

Voit käyttää näitä HTML-tageja ja attribuutteja: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>