Opiskelijaedustajat sosiaalisektorilla

Yksittäinen opiskelija voi olla mukana vaikuttamassa hallinnon opiskelijaedustajien tavoin erilaisissa sosiaalisektorille kuuluvissa toimielimissä. Opiskelijaedustajiin kannattaa olla yhteydessä jos mieleen juolahtaa vaikkapa jokin epäkohta, jonka toivot muuttuvan. Opiskelijaedustajat ovat opiskelijoiden ääni toimielimissä. Vaikuttaa voi myös hakemalla itse kyseisiin elimiin. Hakukelpoisia ovat kaikki JYYn jäsenet. Hakuilmoituksista tiedotetaan sähköpostitse, JYYtisissä sekä internetissä. Lisäksi hakuilmoitukset ovat nähtävillä JYYn ilmoitustaululla Ilokiven aulassa.

JYYn sosiaalisektorin kautta valitaan opiskelijaedustajia seuraaviin toimielimiin. (Henkilökohtaiset varajäsenet suluissa.)

Päivitetty 27.4.2016

Yliopiston sisäiset

Jyväskylän yliopiston tasa-arvotoimikunta

  • käynnissä oleva toimikausi: 1.1.2015-31.12.2016
  • opiskelijaedustaja: JYYn kulloinenkin sosiaalipoliittinen asiantuntija (Ville Rautiainen) ja Sanna Surakka (Hanna Tuikkala)

Jyväskylän yliopiston opintotukilautakunta

  • käynnissä oleva toimikausi: 1.5.2014-31.12.2016
  • opiskelijaedustajat: JYYn kulloinenkin sosiaalipoliittinen asiantuntija (Iisa Lehtiniemi), Sara Ihalainen (Heidi Rautiainen), Heikki Kohvakka (Arttu Karila)

Yliopiston ruokailutoimikunta

  • käynnissä oleva toimikausi 1.1.2015-31.12.2016
  • opiskelijaedustajat: Juho Tikkanen, Taneli Tulkki, Emilia Laurila ja Aino Vasankari

Yliopiston eettinen toimikunta

  • käynnissä oleva toimikausi 1.1.2015-31.12.2016
  • opiskelijaedustaja: Zachris Haaparinne (Tiina Kiiski)

Muut toimielimet

Keski-Suomen opiskelija-asuntosäätiön (KOAS) valtuuskunta

  • toimikausi on kaksivuotinen, puolet edustajista vuosittain erovuoroisia
  • opiskelijaedustajat 2015-2016: Anniina Hartikainen  (Hanna Toppi), Kalle Jokinen (Juho Tikkanen),  (Toni Lamminaho), Panu Ojala (Annu Komulainen)
  • opiskelijaedustajat 2016-2017: Timo Malkoc (Mikko Viitamäki), Dorrit Hämäläinen (Lasse Heikkilä), Maj Rasilainen (Iisa Lehtiniemi), Kyösti Ylikulju (Mari Kröger)

Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiön (YTHS) valtuuskunta

  • opiskelijaedustaja: JYYn kulloinenkin sosiaalipoliittinen asiantuntija

Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiön (YTHS) Jyväskylän terveyspalveluyksikön johtokunta

  • käynnissä oleva toimikausi 1.1.2016-31.12.2017
  • opiskelijaedustajat: JYYn kulloinenkin sosiaalipoliittinen asiantuntija, Heidi Rantala, Laura Pajunen

Liikunnan ja kansanterveyden edistämissäätiön (LIKES) hallitus

  • käynnissä oleva toimikausi 1.1.2015-31.12.2017
  • JYYn edustajana: Anna Kylmänen (Sanna Surakka)

Korkeakoululiikunnan yhteistyöryhmä

  • käynnissä oleva toimikausi 1.1.2016-31.12.2016
  • JYYn edustajana: JYYn kulloinenkin liikuntavastaava